Διαγωνισμός φιλαναγνωσίας «ο Βιβλιοφάγος»

Το σχολείο μας διοργανώνει διαγωνισμό φιλαναγνωσίας κατά τη σχολική χρονιά 2022-2023, με στόχο την ενίσχυση του δανεισμού και της μελέτης λογοτεχνικών  βιβλίων. Στο πλαίσιο της ανάδειξης της αξίας του βιβλίου και της ανάπτυξης της φιλαναγνωσίας στα παιδιά, οι μαθητές του Δ4 τμήματος του 13ου Δημοτικού Σχολείου κατασκεύασαν τον «Βιβλιοφάγο» από ανακυκλώσιμα υλικά, ο οποίος θα καταβροχθίζει όλες τις βιβλιοπαρουσιάσεις. Στον διαγωνισμό θα συμμετέχουν μαθητές και από τα δύο σχολεία, οι οποίοι θα δανείζονται βιβλία από τη Βιβλιοθήκη μας, θα τα διαβάζουν και θα γράφουν σε ένα χαρτί τα στοιχεία τους και λίγα λόγια για το βιβλίο που διάβασαν. Όλα τα χαρτιά θα μπαίνουν στον Βιβλιοφάγο και στο τέλος της χρονιάς θα βγούνε δύο νικητές, εκείνοι που θα έχουν διαβάσει τα περισσότερα βιβλία (θα έχουν ρίξει τα πιο πολλά χαρτιά).