ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΠΑΥΣΙΛΥΠΟΥ

Στις 27 Ιανουαρίου 2023 τα τμήματα Δ3 και Δ4 του 13ου Δημοτικού Σχολείου επισκέφτηκαν την Παιδική Βιβλιοθήκη Παυσίλυπου στο πλαίσιο της διδασκαλίας της Ιστορίας και υλοποίησαν το πρόγραμμα «Η ζωή στην Αρχαία Ελλάδα».

Πραγματοποιήθηκε προβολή φωτογραφιών για τη ζωή και την καθημερινότητα των Αρχαίων Ελλήνων και παρουσιάστηκαν τα σπίτια, οι χώροι λατρείας και ο τρόπος διασκέδασής τους. Μετά την παρουσίαση πληροφοριών για την Αρχαία Ελλάδα, μοιράστηκε εκπαιδευτικό υλικό στους μαθητές, για να δημιουργήσουν τα δικά τους κόμικς.

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και συμμετείχαν στις δράσεις με μεγάλο ενδιαφέρον. Σημαντική ήταν η προσφορά του υπεύθυνου βιβλιοθηκονόμου της βιβλιοθήκης, κ. Κουρόγλου, που ανέλαβε την υλοποίηση της δράσης και τον οποίο ευχαριστούμε θερμά.