Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο

Στις 3 Μαρτίου 2022 το 13ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας πραγματοποίησε δράσεις με αφορμή την 6η Μαρτίου, που έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Προβλήθηκαν παρουσιάσεις των μορφών σχολικής βίας και των τρόπων αντιμετώπισης και έγιναν συζητήσεις με την ψυχολόγο του σχολείου μας κ. Κολτσίδα Μαρίλια και την εκπαιδευτικό του Τμήματος Ένταξης κ. Κεντρωτά Αικατερίνη, η οποία επιμελήθηκε τις δράσεις, ως υπεύθυνη σχολικής βίας στο σχολείο μας.

Όλα τα τμήματα αφιέρωσαν δύο διδακτικές ώρες με προβολή ταινιών, συζητήσεις, ζωγραφική και εικαστικά εργαστήρια στο προαύλιο του σχολείου, με σκοπό την ευαισθητοποίηση για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και εκφοβισμού που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών, ώστε να αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.