ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ «ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ» ΤΜΗΜΑΤΑ Δ2 και Δ3

Στον 2ο κύκλο των εργαστηρίων δεξιοτήτων οι εκπαιδευτικοί Θανόπουλος Λεωνίδας και Σβερώνη Μάρθα Μαρία υλοποίησαν το πρόγραμμα «Απορρίμματα, ώρα για δράση». Στο πλαίσιο του προγράμματος πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική δράση με θέμα «Ανακύκλωση: Θέλω – Μπορώ – Συμμετέχω» από το ΚΕΠΕΑ Μουζακίου και συγκεκριμένα την κ. Στέλλα Ζαμπάλου, που επισκέφτηκε το σχολείο μας και πραγματοποίησε παρουσίαση για τον ρόλο της ανακύκλωσης στην προστασία του περιβάλλοντος. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ενημερώθηκαν για τα προϊόντα που μπορούν να ανακυκλωθούν (μέταλλο, χαρτί, μπαταρίες, ρούχα, υπολείμματα φαγητών), ενώ πραγματοποιήθηκαν και δραστηριότητες με παιγνιώδη μορφή, με σκοπό να κατανοήσουν τα παιδιά τι ανακυκλώνουμε, πώς και σε ποιους κάδους.

Στο πλαίσιο του ίδιου προγράμματος υλοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στον χώρο του Παυσιλύπου και της πλατείας Πλαστήρα, με τη συνοδεία των υπεύθυνων εκπαιδευτικών των δυο τμημάτων, κ. Σβερώνη Μάρθας και κ. Γρηγορίου Μάγιας. Σκοπός της διδακτικής επίσκεψης ήταν η καταγραφή των χώρων που συγκεντρώνονται τα περισσότερα σκουπίδια και στη συνέχεια ο καθαρισμός των χώρων αυτών.