Επίσκεψη στην παιδική δημοτική βιβλιοθήκη Παυσιλύπου

Επίσκεψη στην παιδική βιβλιοθήκη Παυσιλύπου πραγματοποίησαν τα τμήματα Β1, Β2 και Β3 των 3ου και 13ου δημοτικών σχολείων και τα τμήματα Α3 και Α4 του 13ου Δημοτικού σχολείου. Ο υπεύθυνος της βιβλιοθήκης κ. Θανάσης Κουρόγλου ξενάγησε τους μικρούς μαθητές στον χώρο και τους εξήγησε τον τρόπο λειτουργίας της δανειστικής βιβλιοθήκης. Τα παιδιά της Β΄ τάξης υλοποίησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ο σκαντζόχοιρος και η πεταλούδα» με κεντρικό θέμα τη φιλία και τον φόβο και κατασκεύασαν τον δικό τους σκαντζόχοιρο. Αντίστοιχα, οι μαθητές της Α΄ τάξης ασχολήθηκαν με τα δικαιώματα του παιδιού, στο πλαίσιο της 3ης θεματικής ενότητας των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων. Παρουσιάστηκε το παραμύθι «Έλμερ» και έγινε συζήτηση για τη διαφορετικότητα. Τέλος, κάθε παιδί ζωγράφισε τον δικό του Έλμερ.

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ Β1Β2Β3