Ενδοσχολικό πρωτάθλημα σκάκι

Την Πέμπτη 27 Απριλίου 2023 πραγματοποιήθηκε η τελική φάση του ενδοσχολικού πρωταθλήματος σκάκι με σύνθημα «το τρία και το δεκατρία κάνουν ματ στη σχολική βία».  Έλαβαν μέρος οι 12 καλύτεροι σκακιστές των σχολείων μας κι οι αγώνες έγιναν με το Ελβετικό σύστημα των 6 γύρων. Στη γιορτή λήξης του Ιουνίου θα βραβευτούν οι τρεις πρώτοι μαθητές της γενικής κατάταξης κι οι νικητές των τριών μεγάλων τάξεων (Δ, Ε και ΣΤ). Στην πρώτη φάση του πρωταθλήματος, που διεξήχθη μέσα στην τρέχουσα σχολική χρονιά, η συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων των σχολείων μας ήταν σχεδόν καθολική. Με αγώνες νοκ άουτ αναδείχθηκαν οι 12 καλύτεροι σκακιστές, οι οποίοι και πήραν μέρος στην τελική φάση. Ειδική μνεία πρέπει να γίνει για το τμήμα Ε2, του οποίου οι μαθητές και οι μαθήτριες συμμετείχαν όλοι στο πρωτάθλημα.

Ευχαριστούμε θερμά τον Φ.Ο.Κ. για την παραχώρηση του σκακιστικού υλικού (σκακιέρες, πιόνια, ρολόγια)

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και ανανεώνουμε το ραντεβού μας για την επόμενη σχολική χρονιά.