THANKS GIVING DAY – ΗΜΕΡΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΩΝ

Ευγνωμοσύνη, Αλληλεγγύη, Σεβασμός, Ενσυναίσθηση

Τι είναι η Ημέρα των Ευχαριστιών; Πότε γιορτάζεται; Πού γιορτάζεται; Πότε ξεκίνησε; Ποιο είναι το εθιμοτυπικό;

Αυτά και άλλα πολλά σχετικά με τον εορτασμό της Ημέρας των Ευχαριστιών στις Η.Π.Α. την 4η Πέμπτη του Νοεμβρίου στάθηκαν η αφορμή να γίνει μια πολύ ωραία συζήτηση για το πραγματικό και βαθύτερο νόημα της γιορτής. Οι μαθητές των τμημάτων Δ1, Δ2, Ε1, ΣΤ1 και ΣΤ2 του 3ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού αγγλικής γλώσσας κ. Καρφή Ουρανίας είχαν την ευκαιρία να συλλέξουν πληροφορίες, να ανταλλάξουν απόψεις για τα σημαντικά και τα ασήμαντα της ζωής και, τέλος, να εκφράσουν τη δική τους ευγνωμοσύνη για ό,τι θεωρούν σπουδαίο. Αποτύπωσαν πάνω στα φύλλα του φθινοπώρου τις σκέψεις τους σαν μια καθημερινή υπενθύμιση.

Today I am thankful for…