Εργαστήρια Δεξιοτήτων : επίσκεψη του ΠΟΚ

Την Πέμπτη ,13 Οκτωβρίου 2022 στο πλαίσιο του προγράμματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με  θέμα την Οδική Ασφάλεια ,που υλοποιείται από τις Α΄ και Δ΄ τάξεις ,  επισκέφτηκε το σχολείο μας ο κος Ιωάννης Τσιούκας, αθλητής και γενικός γραμματέας του ΠΟΚ.

Ο κ. Τσιούκας ενημέρωσε τους μαθητές της Α΄ και Δ΄ τάξεων του 3ου και 13ου  δημοτικών σχολείων για την αθλητική και ψυχαγωγική ποδηλασία και επεσήμανε τα βασικά σημεία προετοιμασίας και ασφάλειας του αναβάτη πριν και κατά τη διάρκεια της ποδηλασίας. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μάθουν για τα οφέλη του  ποδηλάτου στην υγεία μας, να δουν τον βασικό εξοπλισμό του ποδηλάτη και τέλος να κατανοήσουν ότι το ποδήλατο δεν είναι παιχνίδι, όταν το οδηγούμε στο δρόμο. Επιπλέον οι μαθητές μεγαλύτερων τάξεων είχαν την ευκαιρία να λάβουν μέρος σε αθλοπαιδιές, οδηγώντας τα ποδήλατά τους.

Ευχαριστούμε θερμά τον κο Ιωάννη Τσιούκα καθώς και τον κο Μάκη Αρβανίτη ,πρόεδρο του ΠΟΚ ,για την άψογη συνεργασία και την  άμεση ανταπόκρισή τους .