Συμμετοχή του 3ου και 13ου Δημοτικού Σχολείου στην εκδήλωση Φυσικών Επιστημών

Στις 18 Μαΐου 2022 το 3ο και το 13ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας συμμετείχε στην ετήσια εκδήλωση Φυσικών Επιστημών του Ε.Κ.Φ.Ε. Καρδίτσας (Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών) με τίτλο: “Οι μαθητές εξηγούν τα φυσικά φαινόμενα με πειράματα, κατασκευές και νέες τεχνολογίες“. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο Παυσίλυπο, έξω από το 3ο/13ο Δημοτικό σχολείο και συμμετείχαν πάνω από 150 μαθητές σχολείων της Καρδίτσας.

Τα παιδιά των τμημάτων Ε1, Ε2, Ε3 και Ε4 με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους Γεωργούλα Ηλία, Κρομμύδα Χρήστου, Αγγέλη Βασίλη και Πολύζου Νικολέττας εκτέλεσαν και εξήγησαν πειράματα σχετικά με τον ηλεκτρισμό, το ηλεκτρικό κύκλωμα και την ατμοσφαιρική πίεση. Παρουσίασαν τα πειράματά τους σε άλλους μαθητές και μαθήτριες, σε εκπαιδευτικούς και πολίτες που περνούσαν από την περιοχή και παρακολούθησαν και τις εργασίες των άλλων σχολείων, μέσα σε κλίμα ενθουσιασμού και ενδιαφέροντος για τις Φυσικές Επιστήμες και το πείραμα.

3ου και 13ου Δημοτικού Σχολείου στην εκδήλωση Φυσικών Επιστημών