Δράση σχολικού κήπου της Β2 τάξης του 13ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας

Την Παρασκευή, 20 Μαΐου 2022, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β2 τάξης του 13ου Δημοτικού Σχολείου υλοποίησαν πρόγραμμα σχολικών κήπων με τη συνεργασία του ΚΕΠΕΑ Μουζακίου και της εκπαιδευτικού τάξης κ. Μπανάσιου Ζωής. Οι υπεύθυνοι του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Μουζακίου μίλησαν στα παιδιά για την αξία των βοτάνων, τα οποία φύτεψαν σε μια γλάστρα. Έπειτα, οι μαθητές πήραν τα λουλούδια που είχαν ήδη φέρει από το σπίτι τους και με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών, τα φύτεψαν στην αυλή του σχολείου. Δημιούργησαν έναν όμορφο, μικρό λουλουδόκηπο, τον οποίο διακόσμησαν με πέτρες και ανέλαβαν να τον φροντίζουν καθημερινά, ποτίζοντας τα λουλούδια τους. Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, που διδάσκεται από φέτος, υποχρεωτικά, σε όλα τα σχολεία της Ελλάδας.

σχολικοι κηποι