ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΟ ΚΑΣΤΡΟ ΦΑΝΑΡΙΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΕΩΡΑ

Την Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022 οι μαθητές των τμημάτων Ε2, Ε3 και Ε4 πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο χωριό Φανάρι. Πρώτα, επισκέφτηκαν την εκκλησία του Αγίου Σεραφείμ, όπου μαρτύρησε ο ιερομάρτυρας Σεραφείμ στα χρόνια της Τουρκοκρατίας. Επόμενη στάση ήταν το Λαογραφικό Μουσείο, όπου τα παιδιά έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για τα τοπικά εκθέματα. Στη συνέχεια περιηγήθηκαν στα στενά δρομάκια του χωριού με τελικό προορισμό το Κάστρο Φαναρίου, ένα Μεσαιωνικό κάστρο που είναι μοναδικό στη Δυτική Θεσσαλία. Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Φλωρίδη για την εξαιρετική ξενάγηση.

Την Παρασκευή, 8 Απριλίου 2022, οι μαθητές του Ε3 και Ε4 επισκέφτηκαν τα Μετέωρα και ανακάλυψαν τη φυσική ομορφιά και την πολιτιστική κληρονομιά της περιοχής. Η περιήγηση τούς ταξίδεψε στην ιστορία των πρώτων ερημιτών και μοναχών που έθεσαν τα θεμέλια της μοναστικής κοινότητας των Μετεώρων. Οι μοναχές στην Ιερά Μονή Αγίου Στεφάνου μάς υποδέχτηκαν πολύ φιλόξενα στο αρχονταρίκι τους.

ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΦΑΝΑΡΙ – ΜΕΤΕΩΡΑ