Δράσεις για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Την Παρασκευή, στις 3 Δεκεμβρίου, το σχολείο μας πραγματοποίησε δράσεις με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Σε μια προσπάθεια ευαισθητοποίησης για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία τα παιδιά των τμημάτων ΣΤ3, Ε3, Ε4, Δ2, Δ3, Γ4 και Β2 παρακολούθησαν μια εκπαιδευτική ταινία και μαζί και με την εκπαιδευτικό του Τμήματος Ένταξης, κ. Κεντρωτά Αικατερίνη, συζήτησαν για την ισότιμη πρόσβαση όλων των μαθητών στην εκπαίδευση, την καλλιέργεια του σεβασμού και την καταπολέμηση κάθε μορφής διακρίσεων και αποκλεισμών.

Στο πλαίσιο αυτών των δράσεων οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Δ2, Δ3 και Ε4 δημιούργησαν αφίσες με ζωγραφιές και μηνύματα για την Παγκόσμια Ημέρα ΑμεΑ. Έχοντας τα συνθήματα «Στην δική μας την καρδιά χωράνε όλοι», «ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ», «ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ» και «ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ Ο,ΤΙ ΘΕΛΩ», τα παιδιά με τη βοήθεια των δασκάλων τους (Γρηγορίου Μ., Σβερώνη Μ. και Πολύζου Ν.) ένωσαν τις φωνές τους, για να δώσουν μηνύματα ενότητας, αλληλεγγύης και αλληλοσεβασμού.