Επαναλειτουργία σχολείων

Σας ενημερώνουμε ότι τα δημοτικά και τα νηπιαγωγεία θα επαναλειτουργήσουν τη Δευτέρα 1η Ιουνίου. Τα μαθήματα θα παραταθούν έως και την Παρασκευή 26 Ιουνίου. Τα τμήματα θα λειτουργούν με έως 15 μαθητές τη φορά. Αν οι μαθητές υπερβαίνουν τους 15 ή αν δεν μπορούν να τηρηθούν οι προβλεπόμενες αποστάσεις λόγω της διάστασης της κάθε αίθουσας, τότε το τμήμα θα διαιρείται σε 2 υποτμήματα και θα λειτουργούν εκ περιτροπής, Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή το ένα, Τρίτη-Πέμπτη το άλλο και την επόμενη εβδομάδα το αντίθετο. Αν οι μαθητές δεν υπερβαίνουν τους 15 και οι διαστάσεις της αίθουσας το επιτρέπουν, τότε το τμήμα θα λειτουργεί καθημερινά.

Στο προαύλιο έχουν οριοθετηθεί διαφορετικοί χώροι ανά τάξη για τη μείωση του συγχρωτισμού και ακριβώς γι? αυτό το λόγο οι οδηγίες ορίζουν απαγόρευση λειτουργίας των κυλικείων. Οι αίθουσες θα αερίζονται συνεχώς, ενώ η χρήση της μάσκας είναι προαιρετική για εκπαιδευτικούς και μαθητές. Θα γίνεται καθαρισμός δύο φορές την ημέρα και κατά τη διάρκεια λειτουργίας του σχολείου και μετά το πέρας αυτού. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα απουσίας μαθητή, με υπεύθυνη δήλωση του γονέα ή κηδεμόνα όπου θα δηλώνεται η ύπαρξη ατόμου στο σπίτι που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου ή που νοσεί.
Τα ολοήμερα δεν θα λειτουργήσουν!