Συμμετοχή του 13ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας στον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ρομποτικής για τα δημοτικά σχολεία “Η δική μου πόλη”

Τα τμήματα E3, ΣΤ3 και ΣΤ4 του 13ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας δήλωσαν συμμετοχή στον 1ο διαγωνισμό ρομποτικής για δημοτικά σχολεία. Για τον προγραμματισμό και τον έλεγχο των ρομπότ θα χρησιμοποιηθεί το ανοικτό και δωρεάν λογισμικό Scratch ενώ για την κατασκευή τους το πακέτο Lego WeDo το οποίο περιέχει τα βασικά εξαρτήματα (αισθητήρες, μοτέρ, γρανάζια, άξονες μετάδοσης κίνησης κλπ).

Το πρώτο σκέλος του διαγωνισμού θα πραγματοποιηθεί, σε Θεσσαλικό επίπεδο, στη Λάρισα τέλος Φεβρουαρίου. Οι ετοιμασίες για την επιλογή θέματος και την κατασκευή των ρομπότ ανά τμήμα έχουν ξεκινήσει για τα καλά!